Podróbki odzieży o wartości ok. 200 000 PLN zostały zabezpieczone przez częstochowskich policjantów. Odzież była sprzedawana na jedyny z targowisk działających na terenie miasta Częstochowa. Policjanci zatrzymali w tej sprawie dwie obywatelki Bułgarii w wieku 23 i 24 lata oraz 57-letniego mężczyznę. Cała trójka usłyszała zarzuty naruszenia prawa własności przemysłowej. Sprawcy przestępstwa oferowali odzież z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Jak poinformowała częstochowska policja, sprawcą za wprowadzanie do obrotu towaru ze sfałszowanymi logotypami grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet 2 lata więzienia.
W styczniu 2025 roku w podobnej sprawie zostały zatrzymane przez policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej dwie kobiety 46-letnia mieszkanka Rudy Śląskiej oraz 49-letnia mieszkanka Świętochłowic, które sprzedawały podróbki odzieży markowej za pośrednictwem internetu. W toku tych działań zabezpieczono torebki, ubrania i plecaki o wartości ok. 50 000 PLN. Podróbki to prawdziwa plaga na polskim rynku.
Jak rozpoznać podróbkę?
- Niska cena — z reguły podrobione produkty są sprzedawane w dużo niższej cenie niż oryginalne produkty.
- Brak opakowań — często podrobione produkty, nie posiadają opakowań lub zapakowane są w worki nieposiadające oznaczeń.
- Logotypy — na podrobionych produktach umieszczone są często w innym miejscu niż na produktach oryginalnych, są dosyć często niestarannie wykończone.
- Podróbki zazwyczaj sprzedawane są na targowiskach, bazarach, coraz częściej sprzedawane są także za pośrednictwem internetu.
Analizując zjawisko handlu podróbkami, warto zaznaczyć, że nie tylko szkodzi właścicielom marek, ale także konsumentom, ponieważ naraża ich na niską jakość produktu, nie dając przy tym gwarancji bezpieczeństwa.