5 różnych historii dzieci, które zaginęły i nigdy nie wróciły do domu. Ich bliscy nadal czekają na jakiś znak i proszą o pomoc. Policja apeluje, że każdy najdrobniejszy szczegół może być kluczowy w ich odnalezieniu.
O tym jak ważne dla sprawy są nawet najmniejsze informacje, mówił Konrad Krakowiak, Zastępca Dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji: „Zaginięcie dziecka to dramat przede wszystkim dla rodziny. Dla nas, którzy od lat prowadzimy te sprawy, to z kolei duże wyzwanie. Dlatego każde takie zgłoszenie jest traktowane przez nas jako priorytet. Pomimo upływu wielu lat, nie poddajemy się i nie zamykamy tych spraw. Kampania #zaginioneNIEzapomniane ma przypominać między innym o tym, że policjanci wciąż analizują, sprawdzają i szukają odpowiedzi. Każde dziecko powinno wrócić do swoich bliskich. Każda rodzina zasługuje na to, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło. Dlatego my nigdy nie przestajemy szukać. Staramy się wracać nawet do najstarszych spraw, ponownie je analizować, wykorzystywać nowe metody i możliwości wykrywcze. Celem kampanii jest też zachęcenie świadków, osób, które przed laty z różnych względów nie podzieliły się informacjami kluczowymi dla sprawy, aby teraz, nawet anonimowo, przekazały je Policji i pomogły odnaleźć spokój rodzinom, które wciąż szukają.”
Twórcami kampanii „zaginioneNIEzapomniane jest Polska Policja oraz Fundacja Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Patronat honorowy objęła Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Kampania społeczna potrwa od 12 maja i zakończy się 25 maja 2025 roku. Warto wspomnieć, że data zakończenia kampanii nie jest przypadkowa. 25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, jego symbolem jest kwiat niezapominajki. Choć czasem od dnia zaginięcia minęły lata, rodziny zaginionych nadal pamiętają i czekają na powrót, w ich sercach jest mała iskierka nadziei. Policja informuje, że w policyjnej bazie danych osób zaginionych aktualnie figurują 52 osoby małoletnie, których poszukiwania trwają dłużej niż 5 lat. Wśród nich są także osoby, które zdążyły już dorosnąć w trakcie zaginięcia. Celem kampanii #zaginioneNIEzapomniane jest przypomnienie ich twarzy i danie rodzinie ponownej szansy do odnalezienia swoich ukochanych dzieci. Dla rodziców, którzy stracili swoje potomstwo w wyniku zaginięcia jest to olbrzymia tragedia, bo nic nie boli bardziej niż brak informacji o losie własnego potomka.
Przerażające statystyki:
W ciągu ostatnich trzech lat w Polsce zaginęło ponad 6 300 osób, które nie ukończyły 18 roku życia. W 2022 roku było ich 2 152, w 2023 – 2 074, a w 2024 roku – 2 098. To nie tylko liczby, to dramatyczne historie rodzin, które utraciły swoje dzieci i do dnia dzisiejszego czekają na znak. Katarzyna Nowak, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji podkreśla:
„Każda z historii, które wciąż czekają w naszych archiwach na znalezienie odpowiedzi: „co się wówczas wydarzyło?”, jest dla nas bardzo ważna. Nie było nam łatwo zdecydować, którą z nich chcemy Państwu przypomnieć podczas tej kampanii. Na początek wybraliśmy te. Chcielibyśmy, żeby wszystkie zaginione dzieci odnalazły się. Musimy pamiętać o tym, że dla osób, które od wielu lat poszukują swoich dzieci, jest to olbrzymi ładunek emocjonalny. Tym bardziej, że wszystkie te rodziny poprosiliśmy o napisanie kilku zdań, wspomnień o naszych Niezapominajkach.”
Policja przypomina historie zaginionych dzieci:
- Moniki Kobyłki, która zaginęła w 2012 r. w Woli Gałeckiej. Miała 14 lat, do przejścia, aby znaleźć się w bezpiecznym domu, zostało jej 200 metrów
- Ani Jałowiczor, która ostatni raz widziana była na zabawie karnawałowej w 1995 r. w Simoradzu. Miała 10 lat.
- Andżeliki Rutkowskiej, która zaginęła w Kole w 1997 r., gdy miała 9 lat i bawiła się w pobliżu bloku, w którym mieszkali dziadkowie.
- Ewy Wołyńskiej, która zniknęła z podwórka rodzinnego domu w Karlinie w 2002 r. Miała 10 lat.
- Seweryna Adamczyka, który opuścił dom w Tylmanowej w 2013 r. i zaginął bez śladu. Miał 16 lat.
- Katarzyna Nowak, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji zaznacza, że do każdej z tej historii przypominanej w ramach kampanii społecznej publikowana będzie fotografia pochodząca z okresu zaginięcia, jak i ta, która będzie wykonana w ramach progresji wiekowej, czyli przedstawiająca symulację, jak dane dziecko może obecnie wyglądać. Policja liczy, że osoby, które będą oglądać fotografie być może przypomną sobie coś, lub rozpoznają te osoby. Policja zaznacza, że każdy najdrobniejszy sygnał, informacja może mieć istotne znaczenie w sprawie.
„200 metrów do domu. Dziewięć lat. Zabawa u dziadków. Karnawał. Podwórko…- to nie są fragmenty dziecięcych wspomnień. To fragmenty historii dzieci, które zaginęły i jeszcze nie wróciły do domów. Zostały tylko pytania. I nadzieja, że ktoś coś pamięta.”-Czytamy na oficjalnym profilu Komendy Stołecznej Policji, gdzie publikowany jest spot promujący kampanię społeczną #ZAGINIONENIEZAPOMNIANE. W spocie pokazana jest zabawa dwójki dzieci bawiących się w chowanego, w kolejnej scenie jedna z bohaterek spotu pokazana jest już jako nastolatka mówiąca: „Ja nadal szukam, ale to już nie jest zabawa. Proszę wróć.” -Spot ukazuje dramatyczny apel wszystkich rodzin zaginionych. Kampania nie tylko ma na celu przypomnienie tych smutnych historii z życia rodzin, ale także ma pokazać jak istotnym elementem jest edukacja w zakresie zaginięć dzieci. Autorzy kampanii chcą zwrócić uwagę, jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego bezpieczeństwa, pokazać jak działa system Child Alter i czym jest progresja wiekowa.
Materiał: został opracowany na podstawie materiałów: https://policja.pl/pol/aktualnosci/260441,zaginioneNIEzapomniane-kampania-ktora-przywraca-twarze-i-pamiec.html