Przeglądając Instagram, możemy obserwować „idealne życie innych osób”: śniadania na plaży, drogie wycieczki, ekskluzywne samochody, szczęśliwe związki. Kobiety z idealną figurą, z twarzami bez zmarszczek. Botoks, powiększone usta i piersi. Umięśnieni mężczyźni. Obserwując świat ludzi, którzy żyją na bardzo wysokim poziomie, nierzadko jednocześnie mierzymy się z problemami naszego życia: kredytami, nadwagą, zmęczeniem, brakiem pieniędzy. Wtedy nietrudno popaść w depresję i załamanie. Social media sprawiają, że pod wpływem idealnych obrazków czujemy się „gorsi”.
Czy świat, który pokazują ludzie na swoich fotografiach, jest taki idealny? Czy to tylko iluzja? Ludzie pokazują na zdjęciach sukces, wakacje, luksusy. Jednak musimy mieć świadomość, że nikt nie pokazuje „prawdziwego świata”. A on składa się zarówno ze wzlotów, jak i upadków. Na tych wszystkich pięknych fotografiach nie widać zmęczenia, trosk, problemów finansowych, samotności. Gdzieś w wirtualnej przestrzeni budowany jest świat, o którym każdy marzy, jednak rzeczywistość jest inna. Oglądając te fotografie, musicie mieć świadomość, że nie ma czegoś takiego jak idealny świat „każdy ma jakieś problemy”. Wiec jeśli scrollujesz i czujesz, że każdy żyje pełnią życia, tylko nie Ty, natychmiast przestań, przeglądać świat iluzji. Takie analizy do niczego nie poprowadzą. Zacznij doceniać to co masz: rodzinę, dzieci, ciesz się z małych sukcesów i pamiętaj, że pod cukierkowymi zdjęciami z Instagrama, gdzieś zrobionymi na wakacjach, które być może były na kredyt kryje się prawdziwe życie.
Nie porównuj się z nikim. W świecie iluzji i udawania na pokaz „kogoś, kim się nie jest” najwięcej odwagi wymaga bycie sobą. Nie bierz kredytu na markowe ubrania tylko po to, by świecić w świecie internetu, to do niczego nie prowadzi. Pamiętaj, że prawdziwe szczęście musisz poczuć, a nie stworzyć na fotografiach w social mediach.
Z danych WHO wynika, że depresja dotyka dziś około 280 milionów ludzi na świecie. W Polsce – nawet 1,5 miliona. Psychologowie wielokrotnie podkreślają, że porównywanie się z wyidealizowanymi obrazkami z mediów społecznościowych to jeden z najczęściej występujących czynników mający wpływ na naszą niską samoocenę.